Kuidas arvutada oma tootele müügihinda?

Avastasid ühel ilusal päeval, et sulle meeldib teha käsitööd? Alguses tegid vaid oma perele, kingitusteks. Varsti nägi ka sõber ja kolleeg, et oskad ilu luua ja tellis sult sokipaari või siidimaali või kaardi või küünla või seebi? Ja enne kui sa arugi said, tegid juba omale Facebooki või Instagrami konto, et enda loodud ilu teistelegi näitama hakata?
Igal ühel meist on see algus veidi erinev, aga üldjoontes on nii, et sa avastad endale hobi ja tihtilugu juhtub, et ühel hetkel saad ka tellimusi.
Kui sul nüüd tekib mõte, et oh, sellega saaks ju lisaraha teenida, siis sellest hetkest, sellest otsusest alates, asjad tegelikult muutuvad. Nüüd, kui sa soovid leida kliente, ükskõik, kas võõraid inimesi või tuttavaid, pead sa ennast esiteks nähtavaks tegema (seda siis näiteks sotsiaalmeedias postitamise kaudu) ja sellega kaasneb ka hulk uusi ülesandeid ja otsuseid, millest sul aimugi polnud.
Eelmine kord kirjutasin ettevõtlusvormi valimisest. See valik puudutab sind ka juhul, kui sa ei soovi asutada ettevõtet. Ehk siis, kui sa meisterdad midagi, mida hiljem raha eest kellelegi ära müüd – siis see on ka ettevõtluse vorm ja see tulu tuleb deklareerida.

Kui sa veel ei ole lugenud seda postitust, siis selle leiab siit.

 

Täna tahan sulle aga kirjutada hindadest. Üks keerulisemaid teemasid paljude jaoks. Aga kuidas siis tekib tootele hind? Las ma selgitan.
Minu üheks suureks lemmikuks on Marie Forsel’i raamat „Unistajast ettevõtjaks“. Ta seletab väga lihtsalt ja selgelt lahti, kuidas ühe toote hind peaks tekkima. Jagan sinuga fotot raamatust, lk 51.
Ja panen kirja oma mõtteprotsessi, kuidas oma töödele hindu arvutanud olen.
  1. Mõõdan ära ühe toote tegemiseks kuluva aja (panengi stopperi käima ja püüan teha nii, et sel ajal muude asjadega ei tegele)
  2. Olen enda jaoks välja mõelnud tunnihinna – mida ma tahan teenida tehtud töö eest. Sinna arvestasin juurde ka tööjõumaksud. Palgakalkulaator on siin suureks abiks.
  3. Arvuta materjali kulu – paberit arvuta nii, et paki hind jaga lehtede arvuga pakis ja siis vaata mitu lehte sul projektile vaja läks. Nii ka muude materjalidega. Kahepoolsel teibil saab arvestada näiteks cm hinna, paelal samuti. Ära unusta ka muid dekoratiivmaterjale.
  4. Toote OMAHIND = töötasu + materjal. Sellele lisa kindlasti ka kasum 10-30% (olenevalt tootest). Kasumit on sul VAJA selleks, et katta ära muud kulud, nagu elekter, koolitused, nässu läinud materjal, uued töövahendid, töövahendite varuosad, reklaam jne. Ja kui tegemist on kõrget väärtust pakkuva tootega ja näed, et kannatab hinda veelgi tõsta – siis palun – tee seda 😊
Hinda arvuta ISE – sa ei pea suutma pakkuda sama odavalt, kui teised. Sinul on oma väärtus. Inimeste palgaootused on erinevad, mõni kasutab odavaid materjale, mõni kallimaid ja kvaliteetsemaid. Mõni on kogenenum ja osavam, mõni alles alustab – tegureid, mis hinda mõjutavad on nii palju. Isegi sinu asukoht mõjutab hinda, samuti sinu sihtrühm, kellele oma tooteid müüd. Sina arvuta hinnad oma tootest, kogemusest, oskustest, materjalidest, sihtrühmast lähtuvalt. Kui sa vaatad hindu teiste pealt ja müüd oma toodet näiteks liiga odava hinnaga, siis põled kiirelt läbi. Aga kui müüd liiga kallilt, on sul raskem kliente leida. Tõsi, seda tasakaalu ongi väga raske leida. Aga ma tahan sind utsitada arvutama, sest see on VÄGA oluline ka siis, kui teed käsitööd oma põhitöö kõrvalt.

Hinna arvutamise tabel

Ja kui see kõik tundub ikka veel liiga keeruline, siis Liisa Lotta Mumm on loonud hinnastamise kalkulaatori loovatele meistritele. Leiad selle siit:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/11uZ2EItbaYcvsTPBL8921DffRw-2GT5Bq7H6MwBSuSI/template/preview
NB! Palun tee endale sellest koopia! File – Make a copy – lisa failile nimi ja salvesta kuhu soovid.  VÕI lae alla – file – download
Liisa Lotta tabeli kasutamiseks pead samuti välja arvutama oma soovitud tunni hinna. Käsitöö hinda mõjutab kõige enam toote valmistamisele kulunud AEG – materjal on üldjuhul aja eest saadud tasu kõrval üsna tagasihoidlik summa. Vähemalt nii peaks see olema!
Kui soovid teenida ühes kuus 1000€ netopalka (summa, mis peale makse alles jääb sulle), siis jaga see tunnipalga saamiseks 168-ga (norm töötundide arv kuus)
1000/168 = 5,95€ – see on sinu neto tunnipalk, mida pead arvestama hinna arvutamisel. Kui toote valmistamiseks kulus 2 tundi, siis arvesta palgaks omale 2 x 5,95€ = 11,9€
Kui sa nüüd oled valinud ettevõtlusvormina OÜ ja soovid endale tasuda ka palka, siis tuleb sul arvestada tööandja kulu, ehk et kui soovid palka maksta, pead tasuma ka maksud. Ilma maksudeta sa firmast raha eraisiku kontole kanda ei saa.
Kasuta palgakalkulaatorit. Vali oma olukorrast lähtuvalt vajalikud lahtrid ja saad tööandja kulu teada. See on isegi olulisem summa, kui arvutatud netopalk – sellest peaks eelkõige lähtuma hinna arvutamisel.
 
Kui kasutad ettevõtluskontot, siis on oluline arvutada oma neto tunnitasu + materjali hind ja sellele arvutada kohe juurde kasum + 20% – mis läheb automaatselt maha igast laekumisest sinu kontole.
Spikker:
  1. Tabelis lahtrisse „Ajakulu 1 toote valmistamiseks (min)“ – sisesta minutites toote valmistamiseks kulunud aeg
  2. Sisesta ka oma neto tunnitasu + tööandja kulu (TTK)
  3. Sisesta kõik materjalid, mida toote valmistamiseks kasutasid
Tabel arvutab sulle automaatselt toote omahinna ning soovitusliku müügihinna

 

Kui sul tekkis küsimusi antud teemal, siis võid julgelt minuga ühendust võtta sotsiaalmeedias või liisi ät lillely.ee

Minu koolitusi leiad siit:

https://lillely.ee/tooted/isetegijale/koolitused/

FB grupp käsitöömeistritele:

https://www.facebook.com/groups/lillely.ee

Lillely Youtube kanal:

https://www.youtube.com/@lillely_paberikunst/videos